آموزش تعمیرات اپل – آموزش تعویض باتری آیفون XR در 10 گام

آموزش تعویض باتری آیفون XR

تعویض باتری آیفون XR یکی از مهم ترین عملیات تعمیر موبایل آیفون می باشد که با توجه به باتری لیتیوم یونی این موبایل، امری اجتناب ناپذیر بوده و هر کاربری پس از یکی دو سال از استفاده از آیفون خود مجبور به این کار خواهد شد. راهنمای حاضر می تواند کارگشای کسانی باشد که از تجربه کافی در این مورد برخوردار نبوده و قصد دارند باتری موبایل خود را باز نمایند. در صورت نیاز به کمک و یا به کار گیری تیم حرفه ای تعمیر موبایل سلام نیز می توانید از لینک ثبت درخواست تعمیر موبایل استفاده کنید.

 گام 1 پیچ های pentalobe را باز کنید.

قبل از شروع به انجام مراحل تعویض باتری آیفون XR شارژ باتری موبایل خود را به زیر 25 درصد رسانده و موبایل خود را خاموش کنید. با موبایل روشن هیچ گاه اقدام به باز کردن آن نکنید. این عمل می تواند کمی خطرناک باشد. سپس نوبت به باز کردن پیچ های pentalobe می رسد. این پیچ ها در لبه پایین آیفون شما قرار گرفته و برای باز کردن آنها حتماً باید از پیچ گوشتی های مخصوص آیفون استفاده نمایید. برای باز کردن این پیچ ها نیاز به پیچ گوشتی 6.7 میلی متری خواهید داشت.

گام 2 نوبت به باز کردن صفحه نمایش آیفون XR می رسد.

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که با باز کردن صفحه نمایش مهر و موم ضد آب بودن آن باز می شود. این می تواند یک تهدید بزرگ برای آیفون شما باشد. از این رو بعد از باز کردن این مهر و موم بایستی بیشترین میزان دقت و احتیاط را درباره آن داشته باشید. از نزدیک کردن مایعات به آیفون باز شده خود جدا خودداری کرده و به شدت از این امر اجتناب نمایید.

برای باز کردن ال سی دی آیفون روش های مختلفی وجود دارد. برخی از این روش ها نیاز به ابزارهایی خاص داشته که این ابزارها کمتر دست افراد و کاربران شخصی پیدا می شود. حتی برخی از آنها در مراکز حرفه ای تعمیر موبایل نیز یافت نشده و کمتر می توان آنها را پیدا کرد. معمول ترین روش باز کردن تاچ ال سی دی آیفون استفاده زا یک دستگاه ساکشن یا فنجان مکش و همزمان یک ابزار پلاستیکی مسطح است. دستورالعمل زیر این روند را به سورت کامل توضیح می دهد.

ابتدا باید بدانید که چسب بسیار قوی برای چسبیدن ال سی دی این موبایل به بدنه اصلی آن استفاده شده است. برای باز کردن ال سی دی آن در ابتدا باید روشی برای سست کردن آن به کار گرفته شود. برای این کار می توانید از گرمای یک سشوار مخصوص و حتی معمولی استفاده نمایید. گرمای سشوار را به سمت لبه های ال سی دی موبایل خود گرفته و 2 تا 4 دقیقه در این وضعیت نگه دارید.

بلافاصله فنجان مکش را در همان لبه قرار داده و با اعمال نیروی لازم ال سی دی را به مست بالا بکشید. با یک دست هم خود موبایل را نگه دارید تا بین ال سی دی و لبه موبایل یک شکاف کوچک ایجاد شود. اگر این شکاف ایجاد نشد می توانید از کمی نیروی بیشتر استفاده نمایید و یا اینکه دوباره از گرمای سشوار بهره ببرید. این روند باید تا باز شدن اولین شکاف ادامه پیدا کرده و بلافاصله بعد از ایجاد آن با ابزار پلاستیکی مسطح این شکاف را ایجاد نمایید. تصویر زیر دقیقاً گویای این تکنیک است.

مطلب مرتبط  آموزش تعمیرات سامسونگ | آموزش تعویض و تعمیر ال سی دی سامسونگ گلکسی S10

 

 

بعد از باز شدن اولین شکاف بایستی این روند را در ادامه لبه موبایل آیفون خود نیز ادامه دهید. تا همه لبه های آن با بدنه اصلی موبایل فاصله گرفته و ال سی دی به صورت کامل از بدنه اصلی باز شود. البته مراقب باشید تا ابزار پلاستیکی را خیلی در داخل موبایل خود فرو نبرید. زیرا هنوز کابل های اتصال صفحه نمایش به قسمت های داخلی پا برجا بوده و این امر ممکن است منجر به پاره شدن آنها شود.  در هنگام استفاده از گرمای سشوار نیز باید دقت داشته باشید که بین هر دو نوبت استفاده از آن حتماً باید وقفه ای چند دقیقه ای برقرار شود.

در نهایت بعد از باز کردن همه لبه های ال سی دی آیفون XR خود صفحه نمایش آن را مانند جلد یک کتاب باز کرده و به یک جسم سوم تکیه دهید. مانند شکل زیر می توانید از جعبه خود آیفون خود استفاده کنید. البته اگر به آن دسترسی نداشتید که احتمالاً تاکنون از بین رفته است، می تاونید از موارد دیگری استفاده نمایید.

 

 

گام 3

در تصویر زیر سه پیچ Y000 مشخص است که در این مرحله از تعویض باتری آیفون XR بایستی آنها را باز کنید. هر سه این پیچ ها 1.2 میلی متری می باشند.

 

 

 براکت زیر این پیچ ها را باز کرده و خارج نمایید. سپس در زیر آن باید سوکت اتصال باتری به بدنه اصلی را جدا نمایید. برای این کار آن را با یک اسپودگر 90 درجه بچرخانید. با این کار برق باتری از سایر قطعات آیفون شما قطع خواهد شد و دیگر اتصالی بین آن و بدنه اصلی موبایل شما برقرار نخواهد بود.

گام 4

در زیر این اتصال دو پیچ 1.2 میلی متری Y000 دیگر قرار دارد که بایستی آنها را نیز باز کنید. براکت زیر این پیچ ها را نیز بعد از باز کردن خارج نمایید. سپس می بایست کابل اتصال صفحه دیجیتایزر را از جای آن خارج کنید. برای این کار باز می توانید از اسپودگر خود کمک بگیرید. دقت نمایید که نیازی به اعمال فشار زیاد نخواهید داشت. تنها با یک چرخش دقیق و در جهت درست همه چیز حل خواهد شد.

گام 5

در قدم بعدی تعویض باتری آیفون XR کابل اتصال صفحه نمایش را نیز مانند دستورالعمل مرحله قبل از روی بدنه اصلی آن خارج نمایید. برای باز کردن کامل صفحه نمایش موبایل خود هنوز یک قدم دیگر باقی مانده است. پنج پیچ فیلیپس با اندازه های 1.3، 1.5 و سه پیچ 1.2 میلی متری فیلیپس سر راه شما قرار گرفته که باید این 5 پیچ را نیز باز کنید. حالا کابل های دیگری که از ال سی دی به بدنه اصلی متصل را نیز باید در زیر براکت این پیچ ها باز نمایید. در نهایت بایستی صفحه نمایش را مطابق با تصویر زیر به صورت کامل باز کرده و آن را جدا نمایید.

 

 

گام 6

در این مرحله از تعویض باتری آیفون XR باید 7 پیچ دیگر را نیز باز نمایید. سه پیچ فیلیپس 1.4 میلی متری، دو پیچ 1.7 میلی متری، یک پیچ 1.9 میلی متری و یک پیچ 1.6 میلی متری که در تصویر زیر نیز مشخص شده اند را از روی بدنه اصلی در قسمت زیرین Taptic Engine  باز نمایید.

 

 

براکت زیر این پیچ ها را با استفاده از یک پنس یا موچین از جای خود بلند کنید. در زیر آن یک سوکت اتصال به بدنه اصلی وجود دارد که بایستی آن را باز کرده و در نهایت این براکت را کاملاً خارج نمایید.

مطلب مرتبط  آموزش تعمیرات اپل –آموزش تعویض برد آیفون 7 پلاس

گام 7

در سمت راست Taptic Engine یک قطعه نوار سیاه وجود دارد که بایستی با استفاده از پنس آن را باز کنید. این چسب لاستیکی سیاه پوشش اتصال موتور است که در زیر آن باید آن را باز نمایید. پنج پیچ که دو تای آنها ایستاده 2.8 میلی متری، یکی 2.3 میلی متری، یک پیچ 1.8 میلی متری و یک پیچ 1.6 میلی متری می باشند. در شکل زیر مشخص است که نگهدارنده بلندگو موبایل شما می باشند. این 5 پیچ را با احتیاط و با رعایت نکات ایمنی از روی صفحه برد گوشی باز نمایید.

 

 

گام 8

براکت های فلزی زیر پیچ های باز شده را جدا نموده و در نهایت بلندگو را نیز باید باز نمایید. برای باز کردن بلندگو می توانید از یک اسپودگر کمک بگیرید. در انتهای بلندگو واشر چسبی قرار دارد که دیگر فایده ای نداشته و باید آن را باز نموده و دور بیندازید.

گام 9

در این مرحله از تعویض باتری آیفون XR باید موتور را از روی بدنه اصلی باز کنید. موتور با استفاده از دو پیچ 1.8 میلی متری محافظت می شود مه باید آنها را باز نمایید. سپس سوکت اتصال موتور به برد را نیز با استفاده از همان اسپودگر پر کاربرد خود باز نمایید. سپس نوبت به جدا کردن موتور می رسد.

گام 10

این مرحله که آخرین مرحله از تعویض باتری آیفون XR می باشد، نوبت به باز کردن و خارج نمودن باتری است. این مرحله نیز از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. دقت داشته باشید که از برخورد هرگونه جسم نوک تیز و سفت به باتری اجتناب نموده و با احتیاط کامل این مرحله را پشت سر بگذارید.

باتری آیفون XR با 4 چسب کششی به بدنه اصلی چسبیده است. این 4 چسب در تصویر زیر مشخص شده اند که بایستی آنها را یکی پس از دیگری باز نمایید. این چسب ها در ادامه به قسمت بالایی باتری چسبیده اند که قبل از باز کردن از زیر باتری بایستی با استفاده از ناخن و یا یک پنس چسب ها را از روی باتری باز کنید.

 

 

اولین قطعه از چسب ها را با دست گرفته و آن را به سمت بیرون بکشید. دقت نمایید که این چسب ها تا چند برابر طول خود کش می آیند. از این رو بایستی آنها را با احتیاط و در چند مرحله با افزایش نیروی خود باز کنید. در کشیدن هر کدام از چسب ها به بیرون نیز دقت کنید که به آن زاویه زیادی نداده و با حفظ زاویه مناسب آنها را به سمت بیرون بکشید.

 

 

در هنگام بیرون کشیدن چسب ها هم نیروی کششی خود را قطع نکرده و مرحله به مرحله فشار را زیاد نمایید. برای کشیدن هر چسب  شما نیاز به صرف 20 تا 30 ثانیه زمان خواهید داشت. پس هیچ عجله ای هم در آن به خرج ندهید. بعد از باز کردن همه چسب ها باتری را باز کرده و باتری جدید را در جای آن قرار دهید. برای بستن دوباره گوشی نیز ابتدا موتور را در جای خود محکم کرده و سپس باتری را قرار دهید تا کار کمی راحت تر شود و بقیه مراحل را نیز از انتها به ابتدا پشت سر بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

۱۱ پاسخ

  1. شما کانال تلگرام هم دارین؟

  2. میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *